Leśna sprawa, tekst: Tomasz Kędra, ilustracje: Gabriela Gorączko, wydawca: Wydawnictwo Wolno Promocja!

25,00 

Leśna sprawa to książka nie tylko dla najmłodszych, choć jest bajką. Książka Tomasza Kędry i Gabrieli Gorączko to zaproszenie do spotkania z mieszkańcami Szpiczastego Lasu.

O książce

Leśna sprawa, debiut książkowy Tomasza Kędry i Gabrieli Gorączko, to zaproszenie do spotkania z mieszkańcami Szpiczastego Lasu. Bajkowy świat żyjących nieopodal Komańczy zwierząt ma własny rytm, czas wyznaczają dawne tradycje, a codzienność, choć nieoczywista, od lat biegnie utartymi ścieżkami.

W harmonii lasu jest też miejsce na odwieczne spory, te jednak przypominają już tylko rytualne potyczki – prawdziwe niebezpieczeństwo nadchodzi nagle i z daleka…

W niechlubnej roli burzyciela spokoju Tomasz Kędra obsadza człowieka, który bez skrupułów wkracza w świat przyrody. Strach wśród mieszkańców rośnie, gdy okazuje się, że czarny charakter leśnej legendy nie przybywa sam.

Tomasz Kędra opowiada o książce: – Leśna sprawa to historia o tym, że nie warto chować urazy zbyt długo. Ani się obejrzeć, a może ona przetrwać całe pokolenia i zamienić się w dziwaczne tradycje i przyzwyczajenia. Każdemu miejscu bliżej jest do własnych legend. A ta rozgrywa się w lesie pod Komańczą. Książkę polecam każdemu kto sądzi, że świat jest mały. Mały świat jest największy.

Z tekstem współgrają oryginalne ilustracje Gabrieli Gorączko – dowcipne i pełne emocji. Nawiązując w świeży sposób do ludowej ikonografii, autorka nadaje leśnej historii nie tylko wigoru, ale też aury tajemnicy.

Gabriela Gorączko tak komentuje pracę nad książką:Leśna sprawa dla mnie jako ilustratorki jest projektem wyjątkowym. Chciałam zaznaczyć szczególną aurę bieszczadzkich okolic Komańczy. Książka jest w klimacie folkowym, uzmysławia, że niektóre tradycje w tych rejonach wciąż są żywe. Stąd też mój wybór rysunku odręcznego. Jest to opowieść z pouczającą puentą, dzięki której na długo pozostaje w pamięci.

Leśna sprawa to książka nie tylko dla najmłodszych, choć jest bajką. Napisana jest z lekkością i poczuciem humoru, pokazuje wartość troski o wspólne dobro i siłę pojednania. A Szpiczasty Las – osobny bohater książki – i jego mieszkańcy, w odróżnieniu od gromady krzykliwych ludzi, budzą zaufanie i sympatię.

I jak to bywa przy intrygujących opowieściach, także i Leśną sprawę można czytać na różne sposoby. Czytelnicy odnajdą tu ekologiczne zaangażowanie w obronę przyrody, ale też i wiele innych współczesnych nam problemów.

Leśna sprawa zdobyła wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY.

 

 

Wyróżnienia i nominacje

Wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY.
Wyróżnienie w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2020 w kategorii książki dla dzieci i młodzieży.

 
Dodatkowe informacje

Oprawa

Twarda

Format

185 × 260

Liczba stron

40

Premiera

15 października 2020

ISBN

978-83-953756-8-2

Projekt graficzny

Możesz lubić także…