Promocja!

Original price was: 65,00 zł.Current price is: 45,00 zł.

Poprzednia najniższa cena: 45,00 .

Poławiacz cieni to zbiór niezwykłych bajek – znakomitej malarki, artystki – Erny Rosenstein.

O książce

Bajki są niezwykle intrygującą i – w przeciwieństwie do wierszy – mniej znaną częścią twórczości literackiej Erny Rosenstein – malarki, poetki. Poławiacz cieni to zbiór niemal wszystkich bajek, które udało się odnaleźć w archiwum domowym artystki. W większości pochodzą najprawdopodobniej z lat czterdziestych i pięćdziesiątych, ale kilka z nich zostało napisanych w kolejnych dekadach.

Dziecięca ciekawość świata, kwestionowanie logicznego porządku rzeczywistości były bliskie Ernie Rosenstein nie tylko w sztuce. Ważny był dla niej świat zwierząt, który traktowała na równi ze światem ludzi. Przywiązywała wagę do tego, co odrzucone i zapomniane. Rzeczy były dla niej materialnym śladem pamięci i elementem przemijania. Jej pracowania – niewielki pokój, w którym spędzała najwięcej czasu w ostatnich latach życia – była miejscem wręcz magicznym, bajkowym.

Poławiacz cieni pozwala się odczytywać i interpretować na wiele sposobów. Obecny jest tu bliski malarce duch surrealizmu, wizje z pogranicza jawy i snu, pojawiają się echa świata doświadczanego wojną i zagładą, walka dobra ze złem. To książka przeznaczona zarówno dla starszych dzieci, jak i tych, którzy tęsknią za światem dzieciństwa.

Bajkom towarzyszą znakomite ilustracje Katarzyny Walentynowicz, a teksty zebrał i opracował Jarosław Borowiec. Publikacja powstała we współpracy z synem artystki Adamem Sandauerem oraz Fundacją Galerii Foksal, która w ostatnich latach dokumentuje i opiekuje się twórczością Erny Rosenstein.

Poławiacz cieni to zaproszenie do niezwykłego świata wyobraźni jednej z wybitnych artystek wizualnych XX wieku.

 

Wyróżnienia i nominacje

Nagroda Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2022 za ilustracje i koncepcję graficzną.
Nagroda w konkursie PTWK Najpiękniejsze Polskie Książki 2022 w kategorii książka dla dzieci i młodzieży.
Nagroda w konkursie Świat Przyjazny Dziecku organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.Dodatkowe informacje

Oprawa

Twarda

Format

170×225

Liczba stron

196

Premiera

21 kwietnia 2022

ISBN

978-83-959390-6-8

Projekt graficzny

Możesz lubić także…