O książce
Dziecko z darów, czyli szósty tom poetycki Justyny Bargielskiej, jednej z najważniejszych współczesnych poetek swojego pokolenia, to książka dojrzała, intymna, szczera.
„Dziecko z darów, nowa poetycka książka Justyny Bargielskiej jest jedną z jej najlepszych obok Dwóch fiatów czy Bach for my baby”.
Justyna Sobolewska
„Najnowszy tom Justyny Bargielskiej, Dziecko z darów, pozwala zobaczyć siebie i świat, swój oraz wspólny język, własną i cudzą wyobraźnię w skondensowanej postaci. Z bliska i z dystansu jednocześnie. Oto jedna z najlepszych książek poetyckich ostatnich lat”.
Marcin Jaworski
„Dziecko z darów to tom wierszy wybitnych, drażniących, brutalnych, a jednocześnie lirycznie portretujących jakże szybko zmieniający się świat, który wydarza się, gdy są z nami dzieci. Jestem od kilku dni pod wielkim wrażeniem”.
Wojciech Szot
„W Dziecku z darów Bargielska bardziej niż kiedykolwiek rozwija swoją macierzyńską kryptoteologię: dziecko z darów to trochę niespodzianka, trochę obietnica, a trochę przypadkowy dobytek, który jest zarazem jedyną nadzieją na przyszłość”.
Jakub Skurtys
„Dziecko z darów to lektura frapująca, a zarazem niewygodna. Tak jak w poprzednich tomach Justyny Bargielskiej tutaj też na wpół senny klimat, zatrzymany jakby w połowie drogi do histerii, sprawia, że czytelnik w trakcie lektury coraz bardziej się wierci. Potem zaczyna niespokojnie chrząkać, a na koniec nierzadko wzdryga się, wciąż jednak przewracając kolejne strony”.
Damian Piwowarczyk
Justyna Bargielska w Dziecku z darów – w sposób daleki od patosu i pretensji – mówi o miłości i jej utracie, macierzyństwie i utracie macierzyństwa, życiu – i utracie życia. Nieuchronność zmian przestaje być źródłem lęku, stając się sensem i treścią spełnionego istnienia: „Jest dużo czasu na decyzję / ten dom dopiero zaczął się rozpadać / i to nawet nie tu / tylko tam”. „Tam” jest zresztą kategorią, która często pojawia się w nowych wierszach Bargielskiej, bardziej niż kiedykolwiek zainteresowanej duchowym wymiarem codzienności.
To codzienność, którą poetka wytrwale i pod różnymi kątami kadruje: przeszłość rozmawia tu z aktualnym zdarzeniem, drobiazg ma rangę znaku, sen zrównuje się z realnym przeżyciem. Obok przywracanych pamięci postaci, minionych rozmów i widoków pojawiają się bohaterowie współcześni, wirtualni, wyjęci z popkultury, mający dopiero zaistnieć.
Zamawiając e-book Dziecko z darów, otrzymasz książkę w dwóch formatach (.mobi i .epub).