Zapiski z nocnych dyżurów Jacka Baczaka

Zapiski z nocnych dyżurów Jacka Baczaka

Zapiski z nocnych dyżurów Jacka Baczaka ukazały się po raz pierwszy w połowie lat 90. – wywołując natychmiast duże zainteresowanie krytyki literackiej i liczne dyskusje. Reportaż z Domu Pomocy Społecznej, dziennik, a może po prostu fikcja literacka?

Kontrowersyjny był już sam temat – śmierć w DPS-ie, starość, nieuleczalna choroba widziane oczami pielęgniarza. Książka szybko została uznana za ważny głos, nagrodzona prestiżową Nagrodą im. Kościelskich (1996), umieszczona na liście akademickich lektur. Poświecono jej wiele recenzji i artykułów.

Mija właśnie ćwierć wieku od pierwszego wydania – wracamy do Zapisków z nocnych dyżurów. Ukazują się w zmienionej wersji i opatrzone posłowiem prof. Dariusza Czai – antropologa kultury, eseisty. Chociaż wiele zmieniło się w naszej rzeczywistości, jesteśmy przekonani, że to książka wciąż bardzo aktualna społecznie i mocno poruszająca.

Jacek Baczak tak komentuje nowe wydanie Zapisków: „Nie napisałem nic więcej. Nie wiedziałem, dlaczego miałbym pisać. Czytam ten tekst po latach i nadal pamiętam tamtego młodego człowieka – jego myśli i zachwyty, jego strach i niedowierzanie, że nasze życie jest tak kruche i tak delikatne. Tamto uświadomienie sobie, jak niewiele znaczymy i bardzo często żyjemy złudzeniami – zostało już we mnie. Czasem czuję, że jest we wszystkim, co robię i myślę”.

Autor: Jacek Baczak

Tytuł: Zapiski z nocnych dyżurów

Premiera: 5 lipca 2021

JACEK BACZAK (ur. 1967) – prozaik, pracownik socjalny. Zapiski z nocnych dyżurów to przejmujący opis życia doświadczanego podczas pracy w Domu Pomocy Społecznej w Komorowicach. Próba zapisu spotkania ze starością, chorobą, samotnością i śmiercią. Książka była określana mianem „wydarzenia literackiego”, została wyróżniona m.in. Nagrodą im. Kościelskich (1996). Na jej podstawie powstał także spektakl Fragment nieistniejącego świata (2014).