Marcin Świetlicki Polska (wiązanka pieśni patriotycznych)

Polska bez obrazy

Jesteśmy o tym głęboko przekonani, że stulecie odzyskania niepodległości to sprawa bliska sercom wszystkich Polaków. Zarówno tych prawdziwych, jak i tych mentalnych. Dlatego odpowiadając na apel Pana Prezydenta, który prosił, „aby jubileusz stał się świętem całej polskiej wspólnoty i by każdy z nas czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach rocznicowych, ale przede wszystkim do ich współtworzenia” – przygotowaliśmy dla Państwa możliwość wzięcia udziału w jednym z nich. W styczniu 2018 roku nakładem jednego z polskich wydawnictw opublikowany został autorski wybór wierszy Marcina Świetlickiego Polska (wiązanka pieśni patriotycznych). Poeta udowadnia w nim (bez dotacji i patronatów ministerstw), że Polska to nie tylko słowo zawłaszczone przez polityków, ale także żywa i bolesna tkanka wiersza.
Odpowiadając na liczne Państwa prośby, aby na Waszych ścianach, regałach, stolikach mogły – chociaż przez chwilę – zagościć „wycinanki polskie” Alicji Białej, inaugurujemy cykl ich podróży po kraju zatytułowany Polska bez obrazy. Jak mówi artystka: „Ważne było dla mnie, aby te prace podróżowały, żeby stały się przyczynkiem do rozmów o Polsce, ale też pozwoliły spojrzeć na nas samych z dystansu. Bowiem Polacy – zupełnie niepotrzebnie – bardzo drażliwi są na tle własnej polskości. Bardzo bym się ucieszyła, gdyby te wycinanki trafiły w przeróżne miejsca – do domu katolika i mieszkania protestanta, do ważnych miejsc dla wegetarian, do szkoły i świetlicy, do urzędu i na ogródki działkowe. Niech wywołają uśmiech, ewentualnie refleksję”.
Intencją tych odwiedzin jest nie tylko odnowienie estetyczne i moralne, ale także upowszechnianie czytelnictwa i chwilowe wytchnienie w stosownym gronie…

Jak przyjąć Polskę w naszych domach?

1. Wizerunek przebywa trzy dni u tych, którzy mają pragnienie oraz nieprzymuszoną wolę, aby go przyjąć.
2. Wraz z wizerunkiem przekazywana jest książka Marcina Świetlickiego Polska (wiązanka pieśni patriotycznych). Będzie ona istotną pomocą we właściwym przeżywaniu peregrynacji.
3. Zaleca się, aby spotkaniom „przy wizerunku” towarzyszyła lektura przynajmniej jednego wiersza o Polsce.
4. Swoje przeżycia z czasu odwiedzin można odnotować w specjalnym „zeszycie doznań i wrażeń”.
5. Przyjęcie wizerunku nie jest związane z żadnymi zobowiązaniami pieniężnymi, lecz jest wyrazem troski i miłości do kraju.

Prosimy o zgłaszanie chęci udziału:

ab@alicjabiala.com (Pani Artystka) lub wolno@wydawnictwowolno.pl