Piotr Jasek

Piotr Jasek: uważam że cię kocham

Po długiej przerwie spowodowanej… życiem Piotr Jasek wraca do literatury z nową książką poetycką – uważam że cię kocham. Z wierszami w intrygujący sposób korespondują kolaże autorstwa Eweliny Karpowiak.

uważam że cię kocham rozgrywa się w przestrzeni intymnej, rejestruje doświadczenia wpisane w bliską relację dwojga ludzi, oddalenia i spotkania.

To wiersze pisane z perspektywy uważnego obserwatora prywatnych zdarzeń, czułego na subtelne zmiany nastroju i emocji. Przyglądając się cudzym śladom w swoim życiu, bohater zachowuje w pamięci miejsca wspólne, wykrywa rysy i pęknięcia, notuje uczucia.

Piotr Jasek widzi (i opisuje) wagę spraw drobnych. Jego wiersze nie uciekają od codziennych przeżyć, zwykłych gestów, rozmów przy stole. Podpatrują życie rzeczy, znajdując właściwą miarę dla drobiazgów. Język tych zapisów odrzuca schematy, gra z czytelniczymi przyzwyczajeniami.

To co najważniejsze wydarza się tu w prozaicznej scenerii – w pokoju, kuchni, na ulicy. W oszczędnej formie, bez emfatycznych fraz, poeta pisze o bliskości i tęsknocie, miłości, spełnieniu i utracie. W spotkaniu z wyobraźnią i wrażliwością czytelnika wiersze Piotra Jaska oswajają kolejne (prywatne) przestrzenie.

uważam że cię kocham to poetyckie miniatury, wiarygodne sceny z życia o dużej dawce uczuć i emocji. Książka dla tych, którzy uważali, uważają i chcieliby być uważni.


PIOTR JASEK – poeta, prozaik, scenarzysta, czasami także autor tekstów piosenek. Studiował filozofię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i scenariopisarstwo w PWSFTviT w Łodzi. Publikował m.in. w „bruLionie”, „Nowym Nurcie”, „Regionach” i „Zeszytach Literackich”. Autor tomu wierszy Niewieżowce (2003) i zbioru opowiadań Data ważności (2001). Laureat konkursów literackich i scenariuszowych. Po długiej przerwie spowodowanej… życiem wraca do literatury z nową książką poetycką – uważam że cię kocham.