Krystyna Miłobędzka

jest / jestem Krystyny Miłobędzkiej

Długo wyczekiwany wybór wierszy Krystyny Miłobędzkiej jest / jestem to obszerna książka zbierająca teksty z sześćdziesięciu lat twórczości poetki – od debiutu po wiersze ostatnie. Książka będzie miała swoją premierę 1 grudnia 2020 roku – zatem już niebawem pojawi się w najlepszych księgarniach stacjonarnych i w internecie!

Krystyna Miłobędzka – laureatka tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej 2020 za całokształt twórczości – nazywana jest mistrzynią, „jednym z najważniejszych poetyckich głosów współczesności”, „alchemiczką słowa”.

jest / jestem to zaproszenie do spojrzenia na wiersze Krystyny Miłobędzkiej z perspektywy całości jej dotychczasowego dorobku: książka prezentuje w chronologicznym porządku teksty pisane na przestrzeni sześciu dekad – od najwcześniejszych, drukowanych na łamach prasy w latach sześćdziesiątych, przez kolejne utwory wybrane z kolejnych tomów poetyckich, aż do wierszy najnowszych.

Z jednej strony, możliwość równoległej lektury tekstów pisanych w różnym czasie umożliwia śledzenie ich wzajemnych powiązań i nieoczywistych odniesień, z drugiej – chronologiczne ujęcie dorobku poetyckiego w naturalnej konsekwencji nadaje książce charakter przekrojowy.

Czytelnik ma tu okazję przyjrzeć się mapie nieustannych poszukiwań – własnego języka, siebie w języku, słów tożsamych z przeżyciem.

Książka jest / jestem ukazuje się w 2020 roku, w którym przypada sześćdziesięciolecie debiutu poetyckiego Krystyny Miłobędzkiej i mija pięćdziesiąt lat od wydania pierwszego tomu wierszy. Tom przygotował i opracował Jarosław Borowiec.